Prečo je potrebné kalibrovať všetky alkohol testery?

Na našich stránkach predávame mnoho kvalitných alkohol testerov. Pre väčšiu prehladnosť ich máme rozdelené do kategórií v závislosti od ich používania: osobné, firemné, profesionálne, dôkazné. Od kategórie firemné a vyššie sa musia kalibrovať testery každých 6 mesiacov. Testery pre osobné používanie nemusia úplne dodržiavať tento časový interval, no my to určite odporúčame. Prečo? Tu je hneď 5 dôvodov, kvôli ktorým by sa mali osobné alkohol testery pravidelne kalibrovať.

 

Dôvod č.1: Istota a presnosť

V podstate vždy, keď si kupujeme nejaké zariadenie, očakávame od neho, že bude dlhšiu dobu dobre fungovať. To isté platí aj o testeroch, čo je veľmi jemná elektronika. Ich najdôležitejšia a najcitlivejšia časť je senzor. Tento senzor je citlivý na mnoho vnemov: nesprávne používanie, nesprávne uskladnenie, dokonca i dlhšie nepoužívanie. Senzor sa môže aj vďaka týmto vyplyvom rozladiť a práve kalibrácia ho často dokáže dať do pôvodného (fungujúceho) stavu.

 

Dôvod č.2: Zostatkový alkohol

Osobné alkohol testery sa z veľkej časti využívajú hlavne kvôli odhaleniu zostatkového alkoholu v dychu. Vo väčšine prípadov merania potrebujeme zistiť, kedy a či si môžeme sadnúť za volant po prehýrenej noci. Na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu za volantom, preto musíte mať istotu, že váš alkohol tester nameria aj hodnoty pohybujúce sa mierne nad nulou. Dlho nenakalibrovaný alkohol tester môže mať s týmito nižšími hodnotami problém a môže ukázať 0,00‰, zatiaľ čo dôkazný tester polície zachytí aj tieto nízke hodnoty presne a ukáže napr. 0,10‰.

 

Dôvod č.3: Víkendová zábava

Predstavte si situáciu, že ste prišli na väčšiu chatu s priateľmi. Baví sa spolu okolo 20 ľudí a siedmi sú šoféri. Príde ráno a treba zistiť kto a kedy odíde. Všetci siedmi fúknu do testera, zistia, že treba počkať. O hodinku-dve zopakujú meranie aby zistili, že už môžu šoférovať. V priebehu 3-4 hodín sa vykonalo 14 meraní. V priebehu týždňa si majiteľ alkohol testera spravil niekoľko meraní a možno ešte aj spraví. Odporúčaný limit na meranie pre osobné alkohol testery je cca 25 meraní za týždeň. Týmto pádom sme sa dostali za hranicu odporúčaného počtu meraní. V nasledujúcom týždni už nemusí byť tester úplne presný kvôli rozladenému senzoru, ktorý v krátkom čase absolvoval svoj týždenný limit.

 

Dôvod č.4: Zabudol som si / Nechal som si svoj tester v aute

Mnoho ľudí si svoje osobné alkohol testery necháva v aute, lebo práve tam ich najviac potrebuje. Takéto uskladnenie v žiadnom prípade neodporúčame! Vhodná skladovacia teplota bežného osobného alkohol testera je cca 0°C-40°C. Zima a leto môže mať pre tester fatálne následky. V aute býva v týchto rizikových obdobiach podobná teplota ako vonku ak je zima, v lete aj o niekoľko stupňov viac. Tieto extrémne podmienky teda v žiadnom prípade neprospievajú senzoru a môžu ho dokonca úplne vyradiť z prevádzky. V týchto prípadoch kalibrácia často pomôže testeru opäť sa vzchopiť.

 

Dôvod č.5: Nesprávne som použil svoj tester

15-20 minút po jedení, pití a fajčení by sa nemalo vykonávať meranie. Nielenže tieto veci môžu skresliť výsledky merania, ale dokážu aj rozladiť senzor. To znamená, že odchýlka daná výrobcom sa môže dvoj- až trojnásobne zvýšiť (namiesto 5 % až 10 alebo 15%).

 

Kalibrácia je dobrá vec. Udržiava tester v kondícii a vy viete, že sa naň dá spoľahnúť. Dokáže vyriešiť nepresné výsledky z meraní, kedy napríklad tester ukazuje 0,0‰ pri prítomnosti alkoholu v dychu a opačne. Pritom finančne nie je pravidelná kalibrácia náročná vec. Ak by sme cenu porovnávali s tým, že by sme mali pozitívny výsledok pri policajnej dychovej skúške, tak cena pokuty a času investovaného do znovuzískania vodičského oprávnenia sú neporovnateľne vyššie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz